Sposoby na szybkie pozyskanie pieniędzy

W życiu każdego człowieka może zdarzyć się sytuacja, w której nagle będziemy potrzebować pieniędzy. Nie zawsze możemy wtedy liczyć na wsparcie rodziny lub przyjaciół albo po prostu wolimy być od nich niezależni. Wtedy zmuszeni jesteśmy szukać pieniędzy gdzie indziej. Jednym z rozwiązań są pożyczki gotówkowe. Co to jest i jak działa?

Na czym polega pożyczka gotówkowa?

W uproszczeniu pożyczka to umowa między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą dotycząca określonej sumy pieniędzy. Pamiętajmy, że nie jest to samo co kredyt. Pożyczki mogą udzielić osoby prywatne lub firmy, a nie tylko banki, jak jest w przypadku kredytu. Z jednej strony stwarza to szersze możliwości, z drugiej oznacza, że klienci nie są chronieni przez prawo bankowe.

Różnice między kredytem a pożyczką

O jednej różnicy już wspomnieliśmy, kredyt może zostać udzielony przez bank, a pożyczka przez każdego, kto posiada odpowiednie środki. Druga różnica to wysokość pożyczanej kwoty. W przypadku pożyczki zazwyczaj jest niższa. Krótszy też jest okres spłaty.

Poza tym biorąc pożyczkę nie musimy określać celu na jaki przeznaczymy pieniądze. Różnica jest też w wymaganych formalnościach. Uzyskanie kredytu poprzedzone jest dość długą drogą, natomiast pożyczkę można uzyskać w 15 minut od ręki.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając pożyczkodawcę zwróćmy uwagę na jego opinię na rynku. Niektóre instytucje finansowe znane są z niekorzystnych warunków pożyczek i nie ma sensu zapoznawać się z ich ofertą.

Pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić to wysokość prowizji i RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Sam fakt, że dana pożyczka ma niskie oprocentowanie, nie oznacza jeszcze, że jest to korzystna oferta. Dodatkowe koszty, takie jak prowizja mogą znacząco podnieść sumę, którą musimy zwrócić.

Dla klienta istotne będą też minimalne i maksymalne terminy spłaty oraz dostępne kwoty. W tej kwestii należy dobrać ofertę najbardziej pasującą do naszych warunków. Pamiętajmy jednak, że dłuższy okres spłaty oznacza niższe raty i odwrotnie.

Niebezpieczeństwa związane z pożyczkami

Wiele ludzkich tragedii wynika z tego, że ktoś nie zapoznał się dobrze z umową. Dlatego wybierając pożyczkę gotówkową należy unikać pośpiechu. Mądrze też jest zapoznać się z wieloma ofertami.

Bardzo ważną informacją jest wysokość kary za opóźnienia w spłacie. Co prawda wszyscy planują, że będą terminowo oddawać raty, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę nieprzewidziane okoliczności. Duże sankcje za brak terminowych wpłat stanowią poważne ryzyko i lepiej nie brać takiej pożyczki.

Przykład gotówkowej pożyczki można znaleźć na stronie: https://www.wonga.pl/karta-kredytowa-czy-pozyczka-gotowkowa