Czasami zdarza się sytuacja, że potrzebujemy zastrzyku finansowego. Stajemy wtedy przed dylematem czy wybrać kredyt bankowy czy pożyczkę pozabankową.

Różnice między bankiem a firmami pożyczkowymi w świetle przepisów prawa

Zasadnicza różnica polega na tym, że banki podlegają nadzorowi KNF, natomiast firmy pożyczkowe nie. To oznacza, że banki są instytucjami bezpieczniejszymi, zwłaszcza jeśli chodzi o lokowanie pieniędzy. Powierzanie oszczędności innym instytucjom niż banki jest bardzo ryzykowne i najczęściej kończy się ich utratą.

Zarówno banki jak i firmy pozabankowe muszą stosować się do przepisów ustawy antylichwiarskiej z 2016 r., która określa maksymalną wysokość opłat związanych z udzieleniem kredytu lub pożyczki pozabankowej:

  • opłaty pozaodsetkowe (prowizja, ubezpieczenie) – w pierwszym roku nie mogą przekroczyć 25%, w kolejnych latach 30%,
  • odsetki kapitałowe – maksymalnie na poziomie 10 %,
  • odsetki karne (za spóźnione spłaty) – maksymalnie 14%.

Trzeba jednak pamiętać, że wielkości te są zmienne, ustalane są jako dwukrotność odsetek ustawowych ustalanych przez NBP plus 3,5 %.

W praktyce oznacza to, że czasami koszty kredytów i pożyczek mogą być porównywalne, jednak ze względu na mniejsze ryzyko, banki stosują mniejsze stawki.

Różnice w łatwości uzyskania kredytu i pożyczki

Dla konsumentów to najważniejsze kryterium w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza, jeżeli gotówka potrzebna jest bardzo szybko.

Uzyskanie kredytu w banku obwarowane jest spełnieniem wielu warunków:

  • dowód osobisty,
  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • zaświadczenie o zarobkach (w przypadku działalności gospodarczej z US i ZUS),
  • zgoda współmałżonka,
  • określenie celu (z wyjątkiem kredytu gotówkowego),
  • zdolność kredytowa (zależna od polityki banku).

Po spełnieniu formalności bank przeprowadza weryfikację wniosku sprawdzając rejestry dłużników oraz inne dane. W przypadku kredytu na konkretny cel bank przelewa środki bezpośrednio na konto usługodawcy.

Pożyczka pozabankowa na raty jest znacznie mniej sformalizowana i łatwiejsza do uzyskania. Potrzebny jest tylko dowód osobisty, nie trzeba zaświadczenia o umowie o pracę, co oznacza, że jest dostępna dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub pracujących dorywczo. Na znacznie niższym poziomie określana jest także zdolność kredytowa.

Takie pożyczki pozabankowe na raty: https://www.wonga.pl/pozyczka-pozabankowa-na-raty rozpatrywane są w ciągu kilkunastu godzin, dodatkowo wiele firm oferuje możliwość uzyskania pożyczki przez Internet, dla wielu klientów to bardzo istotne udogodnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *