Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Wyjazd na wakacje, nowy samochód, własne mieszkanie – na te cele Polakom często brakuje pieniędzy. Nic dziwnego, w końcu jeśli chodzi o wysokość zarobków, jesteśmy w tyle Europy. Wiele osób postanawia zdecydować się na kredyt lub pożyczkę w banku lub podobnej instytucji finansowej. W naszym kraju często te dwa pojęcia są używane zamiennie, a to błąd. Czym więc różni się kredyt od pożyczki oraz co wybrać? Postaramy się przybliżyć ten temat w tym wpisie.

Kredyty i pożyczki – czym to się różni?

Zarówno kredyty oraz pożyczki polegają na przekazaniu pieniędzy klientowi na określony czas, po upływie którego musi on oddać pożyczoną kwotę, zazwyczaj z odsetkami. Na tym podobieństwa się kończą, a zaczynają się różnice. Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki, weryfikując wcześniej zdolność kredytową i historię klienta w BIK. Tymczasem pożyczki są oferowane przez różne parabankowe instytucje, które nie mają obowiązku korzystać z BIK. Stąd też często widziane na ulicy plakaty i ulotki z hasłami pożyczki dostępnej od ręki. Bank uważnie przygląda się naszym zdolnościom kredytowym, temu, gdzie jesteśmy zatrudnieni, ile zarabiamy. Firma pożyczkowa niekoniecznie zwraca na to uwagę, pożycza mniejsze kwoty i na krótszy okres czasu. Często pożyczki są oferowane klientom na dosyć preferencyjnych warunkach, jednak w przypadku chociażby minimalnego zaniedbania w spłacaniu rat, konsekwencje dla pożyczkobiorcy mogą być bardzo surowe. Kredyty muszą być zgodne z prawem bankowym, natomiast pożyczki wpisują się w zakres aktualnego kodeksu cywilnego.

Rodzaje kredytów i pożyczek

Do podstawowych rodzajów kredytów należą:

– Kredyt konsumpcyjny, czyli na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną firmą

– Kredyt inwestycyjny, na realizację przedsięwzięć, które w zamyśle pomnożą majątek

– Kredyt hipoteczny, na dom lub mieszkanie

– Kredyt konsolidacyjny, połączenie kilku kredytów w jeden

Z kolei firmy pożyczkowe oferują:

– Chwilówki, szybkie pożyczki z krótkim terminem

– Klasyczne pożyczki na raty

Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Jeżeli zależy nam na stabilności oraz pewności, planujemy kupić np. dom, to zapewne lepszym wyborem będzie kredyt w banku, który jest solidną instytucją. Mimo to koniecznie należy szczegółowo zapoznać się z umową. Natomiast jeżeli chcemy pożyczyć niewielką ilość pieniędzy na krótki czas i nie chcemy być dokładnie sprawdzani pod kątem naszych zdolności do spłacania rat, możemy rozważyć oferty firm pożyczkowych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w tym przypadku musimy bardzo pilnować się z terminowym spłacaniem należności.