Forma finansowania zakupu pojazdu

Aby starać się o leasing, nie trzeba posiadać własnej firmy. Istnieje bowiem możliwość skorzystania z leasingu konsumenckiego, który zyskuje sporą popularność. Czy używane auta także można wziąć w leasing? Jakie wady ma takie rozwiązanie? 

Leasing dla nowej firmy

Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach nowe firmy mogą otrzymać leasing już od samego początku prowadzenia działalności (jednak wiąże się to z nieco wyższym czynszem inicjalnym). Firma do zawarcia umowy będzie potrzebowała dokumentów rejestrowych – KRS, NIP, REGON, wniosek leasingowy i dowód osobisty. Ofertę leasingową w każdym momencie można negocjować, o czym warto pamiętać. 

Leasing przyznawany dla konsumenta ma bardzo podobne zasady do tradycyjnej formy leasingu, z tym że z ofert korzystać może każda osoba fizyczna. 

Używane auta

Leasing to dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku chęci korzystania z auta nowego, ale także używanego. Przed wzięciem auta używanego w leasing trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

– sprawdzenie wysokości składek ubezpieczenia obowiązkowego (OC i AC) – auto używane może być trochę tańsze w zakupie, ale nieco droższe w eksploatacji;

– uwzględnienie innych kosztów – trzeba także wziąć pod uwagę coroczne badania techniczne, naprawy i płatne przeglądy, których gwarancja nie obejmuje podczas leasingu auta używanego;

– kryteria firm leasingowych – firmy mają różne kryteria dotyczące wpłaty własnej i wieku auta. Niektóre z nich nie finansują aut starszych niż 5 lat, a okres leasingu nie powinien przekroczyć około 8 lat. 

Czy leasing konsumencki ma wady?

Leasing dla osoby prywatnej, oprócz wielu zalet, ma także kilka wad. W tym przypadku występują podobne problemy jak podczas leasingu dla przedsiębiorcy. Aż do zakończenia umowy pojazd wzięty w leasing jest własnością leasingodawcy. Pewnym problemem może być kwestia związana z ubezpieczeniem. Jeśli dojdzie do zniszczenia lub skradzenia auta, umowa leasingowa wygasa. Firmy leasingowe często wymagają także zakupu dodatkowych form ubezpieczeń, które generują dodatkowe koszty. Warto jednak pamiętać, że takie ubezpieczenia chronią obie strony podczas jakichkolwiek niedogodności i problemów. 

Skorzystanie z leasingu pozwala na negocjacje, jak najbardziej korzystnych warunków. Klient oszczędza czas i nerwy związane z krótszym procesem zaciągnięcia zobowiązania i mniejszą ilością formalności (w przeciwieństwie do zaciągania kredytu na samochód). Warto poznać kilka ofert i dobrać taką, która będzie nam odpowiadała. Po spłacie rat można wykupić auto na własność.