W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Większość banków przed udzieleniem kredytu poświęca sporo czasu, aby dokładnie obliczyć zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta. Instrumenty finansowe korzystają z własnych wytycznych, dzięki którym są w stanie ocenić jaką kwotę kredytu są w stanie nam zaproponować.

O czym należy pamiętać przy wnioskowaniu o kredyt?

Osoby, które chcą skorzystać z kredytu muszą liczyć się z tym, że banki będą chciały sprawdzić nie tylko ich dochód netto i stałe wydatki. Podmioty te dokładnie analizują raty dotychczasowych kredytów, koszty utrzymania samochodu albo alimenty. Na samym końcu sprawdzane jest oczywiście, czy pozostałe środki wystarczą do spłacenia miesięcznych rat. Powyżej opisane czynności to nic innego jak tzw. „badania zdolności kredytowej”. W dzisiejszych czasach większość banków uważa za dość bezpieczną sytuację, kiedy to rata kredytu nie przekraczać będzie przynajmniej połowy wolnych przychodów miesięcznych.

Na co banki zwracają uwagę?

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie otrzymać atrakcyjny kredyt. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki zwracają uwagę na przykład na stan cywilny. Warto wyraźnie zaznaczyć, że łatwiej jest zdobyć kredyt małżeński, dlatego też osoby samotne stoją na nieco gorszej pozycji. Banki zwracają uwagę również na wykształcenie, a dokładniej mówiąc na aktualny stan zawodowy. Na wyższy kredyt mogą liczyć oczywiście te osoby, które pracują w dość dużej i solidnej firmie. Jeżeli chodzi o osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, to pamiętać należy o tym, że dużą rolę odgrywa tutaj wiek firmy. Jednym z najważniejszych parametrów przy ustalaniu zdolności kredytowej odgrywa regularność dochodów. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że banki preferują osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Pozytywna historia kredytowa

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że zdolność kredytowa zależy nie tylko od obecnie spłacanych zobowiązań finansowych, ale również od wcześniejszej historii kredytowej. Osoby, które miały w przeszłości mniejsze lub większe problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych, mogą mieć spore problemy z uzyskaniem kredytu. Banki nie chętnie udzielają wysokiego kredytu również tym osobom, które nie posiadają żadnej historii kredytowej. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wypracować sobie wcześniej pozytywną historię w BIK. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nawet gdy stać nas na zakup nowego telewizora, to warto rozważyć zakup na raty.

 

Źródła użyte do opracowania artykułu:

tekstu Kapitalni.org: https://kapitalni.org/pl/artykuly/czym-jest-zdolnosc-kredytowa-gdzie-ja-sprawdzic-i-jak-jest-obliczana,73,43

oraz wpisu na Wikipedii na temat zdolności kredytowej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdolno%C5%9B%C4%87_kredytowa